Чи може справедливість в освіті спияти соціальній мобільності?

Фахівці Українського центру оцінювання якості освіти продовжують перекладати тематичні звіти за підсумками попередніх циклів міжнародного дослідження якості освіти PISA, підготовлені фахівцями Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

У 89-му тематичному числі, що ґрунтується на даних PISA-2015, розглянуто питання про те, чи може справедливість в освіті сприяти соціальній мобільності. 

Згідно з висновками дослідників, у більшості країн і економік, які брали участь у PISA-2015, cередня різниця в академічній успішності між учнями з гарними та поганими соціально-економічними передумовами для навчання (88 балів) еквівалентна приблизно трьом рокам навчання в школі. Але в середньому по країнах ОЕСР 一 учасницях дослідження близько 11 % учнів другої групи за підсумками тестування отримали результати, що відповідають результатам найвищої чверті показників успішності у відповідних країнах.

Окрім цього, у більшості країн вплив соціально-економічного статусу на успішність виявляється рано і з часом поглиблюється. Серед 10-річних учнів розрив в успішності з математики, пов’язаний із соціально-економічним статусом, становить приблизно дві третини від того, що спостерігається серед 25–29-річних у середньому по 12 країнах ОЕСР, для яких є дані для порівняння.

Також висока успішність 15-річних учнів із поганими передумовами для навчання є сильним предиктором висхідної освітньої та соціальної мобільності.

Досвід інших країн може стати в пригоді в Україні, адже в нас теж є чимало шкіл, де спостерігаються відмінності в успішності учнівства, пов’язані із соціально-економічним статусом, а також із фаховістю викладацького складу. У процесі впровадження реформи Нової української школи питання якості викладання в школах із будь-яким учнівським контингентом – це засадниче питання, адже від його вирішення залежить забезпечення рівності й справедливості на рівні загальної середньої освіти.

Нагадаємо, що наприкінці 2023 року Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив Національний звіт за результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022.