
Результати незалежного тестування
Незалежне тестування – перший етап проведення сертифікації педагогічних працівників.
Незалежне тестування організовує Український та регіональні центри оцінювання якості освіти з використанням організаційно – технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання.
Результати незалежного тестування визначають на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання тестових завдань. Тестовий бал – це арифметична сума балів за правильні відповіді до завдань тесту.
Результати незалежного тестування оприлюднюють у кабінетах учасників сертифікації не пізніше ніж через 18 календарних днів із дня його проведення.
Учасників сертифікації, які за підсумками проходження незалежного тестування набрали менше ніж 60 % від максимальної кількості тестових балів, вважають такими, які не пройшли незалежне тестування, і не допускають до участі в наступному етапі сертифікації – самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності.
Інформацію про допущення чи недопущення учасника сертифікації до участі в наступному етапі сертифікації розміщують у кабінеті учасника сертифікації одночасно з результатами незалежного тестування.
Апеляція щодо результатів незалежного тестування
У разі виникнення сумніву щодо правильності встановлення результату незалежного тестування учасник / учасниця сертифікації може протягом трьох календарних днів після оприлюднення результатів незалежного тестування подати до апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) апеляційну заяву щодо незгоди з результатами незалежного тестування.
Результати самооцінювання
Самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності – другий етап проведення сертифікації.
Другий етап сертифікації організовує Державна служба якості освіти (ДСЯО). Затверджує форму анкети самооцінювання та методичні рекомендації щодо її заповнення; здійснює вивчення результатів самооцінювання педагогічної майстерності учасників, ухвалює рішення щодо допущення чи недопущення учасників сертифікації до наступного етапу.
Повідомлення про допущення чи недопущення учасника сертифікації до наступного етапу проведення ДСЯО надсилає протягом трьох робочих днів з моменту прийняття рішення на адресу електронної пошти, яку учасник зазначив під час реєстрації.
Результати вивчення практичного досвіду
Вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації є останнім етапом проведення сертифікації.
Цей етап організовує ДСЯО, її територіальні органи та/або установи, що належить до сфери її управління. До початку вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації ДСЯО має затвердити та оприлюднити на власному офіційному веб-сайті методику експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації, форму експертного висновку та методичні рекомендації експертам щодо її заповнення, строки вивчення практичного досвіду учасника сертифікації.
За результатами вивчення практичного досвіду роботи учасника сертифікації експертна група заповнює форму експертного висновку, що підписується всіма експертами експертної групи та повинна містити кількість набраних учасником сертифікації балів за кожним із критеріїв оцінювання та їх загальну суму.
Після завершення цього етапу учасник сертифікації отримує копію висновку з кількістю набраних балів за кожним із критеріїв оцінювання та їх загальну суму. Інформація про набрану кількість балів за вивчення практичного досвіду розміщується у кабінеті учасника сертифікації.
Оскарження результатів вивчення практичного досвіду
Учасник / учасниця сертифікації може оскаржити результати вивчення його / її практичного досвіду роботи протягом трьох календарних днів з дня отримання копії експертного висновку шляхом подання звернення до відповідного територіального органу ДСЯО, повноваження якого поширюються на територію, де функціонує заклад освіти, у якому працює учасник / учасниця сертифікації, із зазначенням суті питання.
Вивчення результатів сертифікації та видача сертифікатів
Результати сертифікації визначаються на підставі кількості балів, набраної учасником сертифікації за результатами вивчення його практичного досвіду роботи.
Сертифікат видається учасникам сертифікації, які набрали кількість балів, що дорівнює або перевищує кількість балів, яка є мінімально достатньою для видачі сертифіката, – пороговий бал.
Пороговий бал щороку визначає комісія з визначення результатів сертифікації педагогічних працівників, яку утворює ДСЯО. До складу зазначеної комісії можуть залучатися представники громадськості.
Протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання комісії з визначення результатів сертифікації педагогічних працівників результати сертифікації (копія протоколу засідання) повинні бути подані до УЦОЯО для відображення інформації про результати сертифікації в кабінетах учасників сертифікації.
Сертифікат є дійсним протягом трьох років починаючи з 1 січня року, наступного за роком успішного проходження сертифікації.
Інформація про успішне проходження сертифікації у вигляді графічного зображення сертифіката, форму якого затверджує УЦОЯО, розміщується в кабінетах учасників сертифікації не пізніше ніж через десять робочих днів з дня встановлення комісією з визначення результатів сертифікації педагогічних працівників граничної кількості балів.
Інформацію про видані учасникам сертифікації сертифікати УЦОЯО передає до Єдиної державної електронної бази з питань освіти наступного робочого дня після розміщення графічних зображень сертифікатів у кабінетах учасників сертифікації.
Підтвердженням видачі сертифіката педагогічному працівникові є наявність відповідної інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, яка може бути перевірена з використанням офіційного веб-сайта технічного адміністратора зазначеної Єдиної бази.
Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником та є підставою для присвоєння атестаційною комісією йому чергової кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.
Зарахування сертифікації здійснюється один раз протягом строку дії сертифіката. Неуспішне проходження педагогічним працівником сертифікації не впливає на результати його атестації, продовження його роботи на відповідній посаді чи застосування до нього будь-яких заходів адміністративного впливу.