Інформаційні матеріали
Визначення та мета
Сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.
Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників із високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
Нормативні документи
Загальна інформація
Порядок проведення сертифікації педагогічних працівників установлює Положення про сертифікацію педагогічних працівників.
Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.
Зверніть увагу! Взяти участь у сертифікації можуть педагогічні працівники, які на момент реєстрації для участі в сертифікації працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років.
Педагогічний працівник, який вже брав участь у сертифікації, але не отримав сертифіката, має право на повторне проходження сертифікації не раніше ніж через рік.
Правом на проходження сертифікації за рахунок коштів державного бюджету педагогічний працівник може скористатися один раз на три роки.
Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним:
- незалежного тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти);
- самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи);
- вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи).
До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній.
Успішне проходження сертифікації може бути зараховано як проходження чергової (позачергової) атестації. Крім того, відповідно до частини п’ятої статті 61 Закону України «Про освіту», сертифікований педагогічний працівник має отримувати щомісячну доплату в розмірі 20 % посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката.
Категорії вчителів, які можуть пройти сертифікацію педагогічних працівників
Наказом МОН від 01.11.2024 № 1556 встановлено, що в 2025 році здійснюється сертифікація педагогічних працівників таких категорій:
- учителів початкових класів;
- учителів математики;
- учителів української мови і літератури;
- учителів навчальних предметів громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» (всесвітньої історії, вступу до історії України та громадянської освіти, громадянської освіти, історії України, основ правознавства, курсів «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна i світ», «Украйна і світ: вступ до історії та громадянської освіти»);
- учителів іноземної мови (англійська мова).
Особливості реєстрації
Участь педагогічних працівників у сертифікації здійснюється за умови їх добровільної реєстрації.
Реєстрація для участі в сертифікації триватиме з 23 грудня 2024 року до 09 січня 2025 року й відбуватиметься у два етапи:
- з 23 грудня до 06 січня — у межах граничної кількості, визначеної для кожного регіону;
- з 07 до 09 січня — у межах загальної граничної кількості, визначеної наказом для кожної категорії.
Алгоритм реєстрації:
1. Ознайомитися з нормативними документами.
2. Підготувати необхідні документи.
3. Створити й оформити реєстраційну картку-заяву.
4. Сформувати комплект реєстраційних документів.
5. Надіслати комплект документів до відповідного регіонального центру.
6. Отримати повідомлення учасника сертифікації.
Про особливості процедури реєстрації для участі в сертифікації ми завчасно повідомлятимемо на нашому вебсайті.
Підготовка
Матеріали щодо тестів попередніх років можна побачити тут.