Визначення та мета
Сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.
Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
Нормативні документи
Загальна інформація
Порядок проведення сертифікації педагогічних працівників установлює Положення про сертифікацію педагогічних працівників.
Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.
Зверніть увагу! Взяти участь у сертифікації можуть педагогічні працівники, які на момент реєстрації для участі в сертифікації працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років.
Педагогічний працівник, який вже брав участь у сертифікації, але не отримав сертифіката, має право на повторне проходження сертифікації не раніше ніж через рік.
Правом на проходження сертифікації за рахунок коштів державного бюджету педагогічний працівник може скористатися один раз на три роки.
Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним:
- незалежного тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти);
- самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи);
- вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи).
До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній.
Успішне проходження сертифікації може бути зараховано як проходження чергової (позачергової) атестації. Крім того, відповідно до частини п’ятої статті 61 Закону України «Про освіту», сертифікований педагогічний працівник має отримувати щомісячну доплату в розмірі 20 % посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката.
Категорії вчителів, що реєструються
Наказом МОН від 01.12.2023 № 1464 встановлено, що в 2024 році здійснюється сертифікація педагогічних працівників таких категорій:
- учителів початкових класів;
- учителів математики, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базового загальної середньої освіти;
- учителів української мови і літератури, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти;
- учителів навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» (всесвітньої історії, вступу до історії України та громадянської освіти, громадянської освіти, історії України, основ правознавства, курсів «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна i світ», «Украйна і світ: вступ до історії та громадянської освіти»).
Особливості реєстрації
Участь педагогічних працівників у сертифікації здійснюється за умови їх добровільної реєстрації.
Реєстрація педагогічних працівників для проходження сертифікації тривала з 15 до 30 січня 2024 року у два етапи:
- основний етап (15-25 січня) – у межах граничної кількості, визначеної для кожного регіону;
- додатковий етап (26-30 січня) – у межах загальної граничної кількості, визначеної наказом МОН для кожної категорії.
Із процедурою реєстрації можна ознайомитися тут.
Про тести
Першим етапом сертифікації педагогічних працівників є незалежне тестування їхніх фахових знань та вмінь. На що потрібно зважати, готуючись до цього етапу, та якими будуть тести у 2024 році – визначено відповідними характеристиками.
Зміст тесту для вчителів початкових класів визначено Програмою незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів початкових класів закладів загальної середньої освіти. Він міститиме 90 завдань двох форм: з вибором однієї правильної відповіді (86 завдань) та відкритої форми з короткою відповіддю (4 завдання). Левова частка завдань тесту (75 %) стосуватиметься розділу Програми «Навчання учнів предметів (інтегрованих курсів)», з них 34 % завдань перевірятимуть систему теоретичних знань з освітніх галузей, визначених Державним стандартом початкової освіти. Майже однакову частку від кількості завдань тесту відведено питанням організації освітнього середовища та навичкам управління освітнім процесом (11 % і 10 % відповідно), найменшу – навичкам партнерської взаємодії з учасниками освітнього процесу (4 %). Оцінювання здійснюватимуть відповідно до схеми нарахування балів: по 1 тестовому балу за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді і по 2 тестових бали за кожну правильно зазначену відповідь до неструктурованого завдання відкритої форми з короткою відповіддю. На проходження всього тесту відведено 180 хвилин. Максимальна кількість балів, яку може набрати учасник / учасниця, правильно виконавши всі завдання тесту, – 94.
Зміст тесту для вчителів української мови і літератури визначено відповідною Програмою незалежного тестування. Він міститиме 90 завдань двох форм: з вибором однієї правильної відповіді (82 завдання) та на встановлення відповідності (8 завдань). Левова частка завдань тесту для вчителів-філологів (75 %) стосуватиметься розділу Програми «Навчання учнів предметів (інтегрованих курсів)». Так, аж 44 % від загальної кількості завдань перевірятимуть систему теоретичних знань із предметів та інтегрованих курсів мовно-літературної освітньої галузі, необхідну для реалізації вимог державних стандартів середньої освіти. Майже однакову частку від кількості завдань тесту відведено питанням організації освітнього середовища та навичкам управління освітнім процесом (11 % і 10 % відповідно), найменшу – навичкам партнерської взаємодії з учасниками освітнього процесу (4 %). Оцінювання здійснюватимуть відповідно до схеми нарахування балів: по 1 тестовому балу за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді і за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності. На проходження всього тесту відведено 180 хвилин. Максимальна кількість балів, яку може набрати учасник / учасниця, правильно виконавши всі завдання тесту, – 114.
Зміст тесту для вчителів математики визначено відповідною Програмою незалежного тестування. Він міститиме 75 завдань трьох форм: з вибором однієї правильної відповіді (62 завдання), на встановлення відповідності (3 завдання) та відкритої форми з короткою відповіддю (10 завдань). Значна кількість завдань тесту для цієї категорії вчителів (70 %) стосуватиметься розділу Програми «Навчання учнів предметів (інтегрованих курсів)»: 33 % від загальної кількості завдань перевірятимуть систему теоретичних знань із предметів та інтегрованих курсів математичної освітньої галузі, необхідну для реалізації вимог державних стандартів середньої освіти. Питанням організації освітнього середовища та навичкам управління освітнім процесом відведено 13 % і 12 % завдань відповідно. Лише 5 % становитимуть завдання, які стосуються навичок партнерської взаємодії з учасниками освітнього процесу. Оцінюватимуть роботу відповідно до схеми нарахування балів: по 1 тестовому балу за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді; по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності; по 1 тестовому балу за кожну правильно зазначену відповідь до структурованого завдання відкритої форми з короткою відповіддю, по 2 тестових бали за кожну правильно зазначену відповідь до неструктурованого завдання відкритої форми з короткою відповіддю. На виконання всіх завдань тесту відведено 180 хвилин. Максимальна кількість балів, яку можна набрати, правильно виконавши всі завдання тесту, – 91.
Зміст тесту для вчителів історії та громадянських дисциплін визначено Програмою незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів історії та громадянських дисциплін.
Тест міститиме 90 завдань чотирьох форм: з вибором однієї правильної відповіді (79 завдань), на встановлення відповідності («логічні пари») (4 завдання), на встановлення правильної послідовності (3 завдання) та з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих варіантів відповіді (4 завдання), – на виконання яких буде відведено 180 хвилин. Левова частка завдань тесту для вчителів історії та громадянських дисциплін (75 %) стосуватиметься розділу Програми «Навчання учнів предметів (інтегрованих курсів)». Так, аж 44 % від загальної кількості завдань перевірятимуть систему теоретичних знань із предметів та інтегрованих курсів громадянської та історичної освітньої галузі, визначену Державними стандартами середньої освіти. Майже однакову частку від кількості завдань тесту відведено питанням організації освітнього середовища та навичкам управління освітнім процесом (11 % і 10 % відповідно), найменшу – навичкам партнерської взаємодії з учасниками освітнього процесу (4 %).
Оцінювання здійснюватимуть відповідно до схеми нарахування балів:
- по 1 тестовому балу за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді;
- по 1 тестовому балу за кожну правильно встановлену відповідність («логічну пару») у завданнях на встановлення відповідності;
- 3 тестові бали за правильно вказану послідовність усіх подій (явищ, фактів, процесів тощо) у завданнях на встановлення правильної послідовності;
- по 1 тестовому балу – за кожен правильно вказаний варіант відповіді (цифру) із трьох можливих у завданнях з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих варіантів відповіді.
Максимальна кількість балів, яку може набрати учасник / учасниця, правильно виконавши всі завдання тесту, – 116.
Усі тести буде укладено українською мовою.
Результати тестування визначатимуть на підставі набраної учасником / учасницею кількості балів за виконання всіх тестових завдань. Для успішного проходження незалежного тестування та участі в наступному етапі сертифікації учасник / учасниця має набрати не менш ніж 60% від максимальної кількості тестових балів.
Підготовка
Матеріали щодо тестів попередніх років можна побачити тут.
Лист-виклик
27 лютого 2024 року для вчителів початкових класів, математики та української мови і літератури, які успішно зареєструвалися для участі в сертифікації, з’явилася можливість завантажити зі своїх кабінетів учасника сертифікації листи-виклики, де зазначено інформацію про місце (пункт тестування), дату і час проведення незалежного тестування. Зареєстровані вчителі історії та громадянських дисциплін мають змогу дізнатися таку інформацію починаючи з 16 серпня 2024 року.
Графік проведення
9 березня 2024 року відбувся перший етап сертифікації вчителів початкових класів, української мови і літератури та математики — незалежне тестування.
Незалежне тестування вчителів навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі відбулося 14 вересня 2024 року.
Незалежне тестування
Допуск учасників сертифікації до пункту тестування здійснюють з 10:15 до 10:50 у день незалежного тестування за умови пред’явлення ними:
1) паспорта громадянина України, а в разі його відсутності – іншого документа, що посвідчує особу (копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, не дає права на допуск учасника сертифікації до пункту тестування);
2) листа-виклику.
Правильні відповіді
12 березня 2024 року на сайті УЦОЯО розміщено тестові зошити із завданнями незалежного тестування фахових знань та вмінь, з якими працювали вчителі початкових класів, української мови і літературита математики відповідно. А також оприлюднено правильні відповіді, тож учасники / учасниці сертифікації можуть себе перевірити. Окрім того, протягом 19-22 березня щодня о 15:00 фахівці відділу сертифікації УЦОЯО в прямих етерах на YouTube-каналі центру коментували правильні відповіді до тестових завдань і відповідали на запитання щодо них.
Вчителі історії та громадянських дисциплін можуть звірити свої відповіді з правильними з 16 вересня 2024 року. Докладніше…
Результати незалежного тестування
20 березня результати незалежного тестування вчителів початкових класів, математики та української мови і літератури розміщено в кабінетах учасника сертифікації.
Результати незалежного тестування вчителів історії та громадянських дисциплін розміщено в кабінетах учасника сертифікації 24 вересня 2024 року.
Інформація про допущення чи недопущення учасника сертифікації до участі в її наступному етапі розміщується в кабінеті учасника сертифікації одночасно з результатами незалежного тестування.
Учасники сертифікації, які за підсумками проходження незалежного тестування наберуть менше ніж 60 % від максимальної кількості тестових балів, не зможуть взяти участі в наступному етапі сертифікації.
Апеляція
У разі виникнення сумнівів щодо правильності встановлення результату незалежного тестування учасники сертифікації можуть протягом трьох календарних днів після оприлюднення результатів незалежного тестування подати апеляційну заяву щодо результатів незалежного тестування до апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти. Розгляд такої заяви здійснюють протягом семи календарних днів із дня її отримання. Апеляційну заяву радимо надсилати на електронну скриньку: zno_info@testportal.gov.ua (із поміткою «Апеляційна комісія УЦОЯО»).
Наступні етапи сертифікації
Другий та третій етапи сертифікації — самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності та вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації — проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи.
10 вересня розпочався ІІІ етап сертифікації вчителів початкової школи.
Завчасно, за три-п’ять робочих днів, кожен учасник сертифікації отримав лист із повідомленням про дату проведення експертного оцінювання професійних компетентностей.
Експерти оцінювали професійні компетентності вчителів за допомогою таких методів збору інформації:
- спостереження за навчальними заняттями та їх самоаналізом
- аналіз самопрезентації практичного досвіду роботи учасника сертифікації
- інтерв’ю з учасником сертифікації.
Тривав цей етап до 25 жовтня.
22 листопада 2024 року у кабінетах учасників сертифікації було розміщено результати організованого ДСЯО експертного оцінювання професійних компетентностей учителів початкових класів, а також учителів математики та української мови і літератури — учасників сертифікації у 2024 році.
330 учителів історії та громадянських дисциплін допущено до третього етапу сертифікації педагогічних працівників.
Вивчення практичного досвіду роботи вчителів навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» закладів загальної середньої освіти, які реалізують Державний стандарт базової середньої освіти і Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти, — учасників ІІІ етапу сертифікації — триватиме до кінця листопада.
27 листопада у кабінетах учасників сертифікації розміщено результати організованого ДСЯО експертного оцінювання професійних компетентностей учителів історії та громадянських дисциплін.
Зверніть увагу: якщо кількість балів, зазначена у вкладці «Результати», не відповідає кількості балів, зазначеній в електронному експертному висновку, то учасник / учасниця сертифікації протягом п’яти календарних днів має звернутися до ДСЯО з вимогою усунути невідповідність.
Члени комісії ДСЯО невдовзі визначать пороговий бал — кількість балів, яких мінімально достатньо для видавання сертифіката за результатами третього етапу сертифікації педагогічних працівників.
Докладно про те, як експерти оцінюють професійні компетентності учасників сертифікації.
Сертифікат
Відображення в кабінетах учасників сертифікації інформації про результати проходження сертифікації (розміщення сертифікатів про успішне проходження сертифікації) відбудеться не пізніше 18 грудня 2024 року.